گفت‌وگوی «شهرراز» با شهردار بافت تاریخی شیراز

خطر قطعی برای بازار وکیل وجود ندارد

هفته گذشته بازار وکیل محور گفت‌وگوها و بحث‌های مدیران شهری و کارشناسان و دوستداران میراث‌فرهنگی بود. برخی اعضای شورای شهر نسبت به بروز خطراتی برای سازه‌ی بازار سخن گفتند، با این حال اما مدیرکل میراث فرهنگی فارس و برخی کارشناسان میراث‌فرهنگی نظری دیگر داشتند.

هفته گذشته بازار وکیل محور گفت‌وگوها و بحث‌های مدیران شهری و کارشناسان و دوستداران میراث‌فرهنگی بود. برخی اعضای شورای شهر نسبت به بروز خطراتی برای سازه‌ی بازار سخن گفتند، با این حال اما مدیرکل میراث فرهنگی فارس و برخی کارشناسان میراث‌فرهنگی نظری دیگر داشتند. به عنوان مثال یک متخصص مرمت بناهای تاریخی گفت: اگرچه راه‌اندازی کمپین برای رسیدگی به وضعیت نگران کننده بازار وکیل اقدامی ارزنده است اما قطعا برای نتیجه بخش بودن چنین حرکت‌هایی نمی‌توان به اعلام نقد و نظر و راه‌اندازی کمپین بسنده کرد، زیرا به تدریج موضوع به فراموشی سپرده می‌شود. خشایار شیبانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تمام بناهای تاریخی که بیش از 100 سال از ساخت آنها می‌گذرد نیاز به مانیتورینگ و پایش دارند، گفت: پایش بناهای تاریخی باید به طور مداوم انجام شود تا اگر مصالح قبلی از پویایی و کارآمدی کافی برخوردار نیست، نسبت به مرمت و تعمیر ‌آن اقدام شود. وی ادامه داد: بنای بازار وکیل از بناهای تاریخی زنده شیراز، فارس و کشور محسوب می‌شود و محل داد و ستد بسیاری از شهروندان شیرازی است، اما این بنا با وجود زنده و پویایی، از قاعده مرمت مداوم مستثنی نیست.
 
میراث فرهنگی نسبت به وضعیت بازار وکیل اشراف کامل دارد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با بیان اینکه این سازمان نسبت به وضعیت بازار وکیل اشراف کامل دارد، گفت: به سهم خود برای حفظ این بنا هزینه کرده‌ایم و قطعا برای مرمت و حفاظت از آن تلاشی مستمر خواهیم داشت. مصیب امیری در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به هشدار رئیس کمیسیون گردشگری و توئیت نایب رئیس شورای شیراز در خصوص وضعیت سقف بازار وکیل و ایجاد کمپین و درخواست از رئیس جمهور برای کمک به مرمت این بنای تاریخی گفت: طی یکسال گذشته و علی رغم تنگناهای مالی و اعتباری موجود، بیش از 300 میلیون تومان برای مرمت سقف و سایر اقدامات مرمتی بازار وکیل شمالی و 10 حجره از این بازار، هزینه شده است. وی با بیان اینکه هشدار نسبت به وضعیت این بازار موضوعی تازه نیست و هر روز به روشی این مسئله را عنوان می‌کنند، افزود: روزی ایمنی، دیگر بار ریزش سقف و گاهی هم نبود تاسیسات کافی در این بازار را مبنایی برای اعلام وضعیت بحرانی قلمداد و مطرح کرده‌اند.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با انتقاد از سخنان مطرح شده طی روزهای اخیر از سوی بعضی از مسئولان شهری، گفت: مگر تاکنون مسئولان میراث فرهنگی برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی از جمله بازار وکیل همکاری نکرده است که این بار از رئیس جمهور استمداد طلبیده می‌شود؟ امیری همچنین با بیان اینکه در صورت مشارکت کسبه و سازمان‌های مردم نهاد می‌توان به رفع مشکلات فعلی و احتمالی این بازار همت گمارد، گفت: به عنوان مثال بازار تاریخی شهر تبریز به روش مشارکتی بین نهادهای متولی و کسبه مرمت شده و که علاوه بر ایمن سازی محیط  تردد، منافع بیشتری نصیب خود کسبه شده است. مدیرکل میراث فرهنگی فارس، خواستار مشارکت بیش از پیش بازاریان برای حفظ این بنای تاریخی پویا و زنده شد و گفت: به حتم میراث فرهنگی استان فارس در زمینه حفظ و مرمت بناهایی نظیر بازار، حساسیت لازم را دارد و این موضوع را وظیفه ذاتی خود می داند و بدون هیچ منت و ادعای به آن اهتمام می ورزد.
 
متولی و مالک بازار مشخص است
شهردار بافت تاریخی شیراز نیز در گفت‌وگو با شهرراز می‌گوید: بازار وکیل یکی از آثار ثبت‌شده‌ی میراثی است و همان‌گونه که یک خانه یا ابنیه میراثی متولی یا مالک دارد، در بازار وکیل نیز مالک و متولی، و وظایف هر دستگاه کاملاً مشخص است. به‌عنوان‌مثال در جلساتی که بین مسئولان برگزار شد، مشخص شد که متولی سقف بازار اداره‌کل میراث فرهنگی است و سال گذشته اقداماتی را نیز در این خصوص انجام داده است، مرمت جداره‌های داخلی بازار نیز بر عهده کسبه بازار است و کف بازار نیز بر عهده‌ی شهرداری است. هادی شهدوست می‌گوید: بر همین اساس بود که سال گذشته میراث فرهنگی حدود 300 میلیون تومان را صرف مرمت سقف بازار کرد، معاونت خدمات شهری شهرداری شیراز نیز حدود دو میلیارد تومان صرف مرمت کف بازار شهری و ایجاد کانال مشترک تأسیسات شهری کرد. شهرداری به بخش زیادی از تعهداتش عمل کرد و امروز این اقدامات را در بازار وکیل جنوبی آغاز کرده‌ایم. از سوی دیگر مرمت و بهسازی معابر منتهی به بازار یا جداره‌های بیرونی بازار وکیل را نیز شهرداری منطقه بافت تاریخی انجام داده است.
 
کسبه بازار ایمنی مغازه‌ها را رعایت کنند
شهردار بافت تاریخی شیراز در ادامه می‌گوید: اما در خصوص ناایمنی‌های بازار وکیل، کسبه بازار باید ایمنی را رعایت کنند. به‌عنوان‌مثال کسبه نباید با توجه به عدم ایمن‌بودن سیم‌کشی‌های برق در مغازه‌های بازار منسوجات و مواد قابل اشتعال را با کشیدن یک پارچه، شب‌ها در محوطه بیرونی مغازه رها کنند. شهدوست می‌گوید: از سال گذشته که کمیسیون خدمات شهری شورای شهر و معاونت خدمات شهری شهرداری شیراز به این مسئله ورود کردند و در ماه‌های اخیر نیز جلساتی را با معاون دادستان برگزار کردیم و اصناف، شهرداری منطقه بافت تاریخی، میراث فرهنگی و دستگاه‌های مسئول برگزار کردند و هفته گذشته نیز جلسه‌ای با کسبه بازار برگزار شد و آن‌ها را نسبت به خطرات احتمالی بازار آگاه کردند. او می‌گوید: از سویی اصناف نیز به‌استناد قوانین و مقرراتی را به کسبه داده است و ما نیز برخی مغازه‌های ناایمن را شناسایی کرده‌ایم و طبق صورت‌جلسه‌ای که در حضور معاون دادستان امضا شد، در راستای ایمن‌سازی بازار گام برمی‌داریم. شهدوست می‌افزاید: اما قطعاً سد معبر در بازار وکیل شمالی و تصرف مغازه‌داران و دست‌فروشان در بازار به وجود آمده و دسترسی‌ها را محدود کرده است، سبب می‌شود که در زمان امداد و نجات، خدمات کمی دشوار شود.
 
در ‌حال حاضر خطر قطعی برای بازار وکیل وجود ندارد
اما آیا در هفته‌های اخیر مورد خاص و خطرناکی در بازار وکیل مشاهده شده است که برخی از اعضای محترم شورای اسلامی شهر شیراز نسبت به آن‌ها هشدار داده‌اند؟ شهردار بافت تاریخی شیراز می‌گوید: واقعیت آن است که به بخش‌هایی از بازار وکیل به‌عنوان ملک میراثی آسیب می‌رسد، اما این موضوع که برخی مسائل در خصوص فروریختن بازار مطرح شده است، ما اطلاعی از آن نداریم. بااین‌حال آنچه ما مطمئنیم آن است که در حال حاضر خطر قطعی برای بازار وکیل وجود ندارد و دستگاه‌های مسئول نیز همه به وظایف قانونی خود در قبال رسیدگی به ایمنی و حفظ بازار تلاش می‌کنند. هادی شهدوست می‌افزاید: بااین‌حال من معتقدم همه‌ی دستگاه‌های مسئول باید کمک کنند، و در رأس آن‌ها نیز کسبه باید همکاری کنند. کسبه می‌دانند که نباید وسایل‌شان به‌ویژه موارد اشتعال‌زا را بیرون از مغازه خود قرار دهند. هنگامی‌که ما به آن‌ها اخطار می‌دهیم و آن‌ها به این اخطارها توجهی نشان نمی‌دهند، این مقام مسئول می‌افزاید: مجموعه شهرداری شامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی و شهرداری منطقه بافت تاریخی موارد ایمنی را به کسبه اعلام کرده‌اند و حتی برای آن‌ها دوره‌های آموزشی برگزار کرده‌اند، اما کسبه باید این مغازه‌هایی را که به رسم امانت به آن‌ها سپرده شده است، به‌خوبی حفظ کنند و مثلاً الحاقات خود مانند وسایل سرمایشی و گرمایشی و... را به نمای بازار اضافه نکنند.
 
اقدامات شهرداری بافت تاریخی برای ایام نوروز
اما کمتر از سه ماه به ایام نوروز باقی مانده است. مجموعه زندیه یکی از مکان‌هایی است که بسیار موردتوجه مهمانان و گردشگران نوروزی است. با توجه به اقداماتی مانند ایجاد و بهسازی مبلمان شهری، پیاده‌راه‌ها، نورپردازی‌ها و افزودن فضاهای تعاملی مانند کافه و... به این محور، چه اقدامات دیگری را برای نوروز 98 در این منطقه پیش‌بینی شده است؟ شهردار بافت تاریخی شیراز می‌گوید: در یکی، دو سال اخیر اتفاقات خوبی در مجموعه زندیه رخ داد. به‌عنوان‌مثال ما اجازه ندادیم که غرفه‌ها یا بازارچه‌های بی‌ارتباط به مجموعه زندیه در مجاورت این ابنیه مستقر شوند. از سویی ما بر فضای سبز منطقه نیز اقدامات خوبی انجام دادیم و امسال نیز به‌صورت ویژه یک فضای سبز در خور شأن مجموعه زندیه در اطراف ارگ کریم‌خانی خواهیم داشت. هادی شهدوست می‌گوید: از سویی برخی المان‌های فاخر و نوستالژیک را برای این مجموعه پیش‌بینی کرده‌ایم و همچنین لوکیشین‌هایی را نیز برای عکاسی شهروندان و گردشگران در نظر گرفته‌ایم. همچنین مناسب‌سازی‌های جدیدی برای کف‌سازی‌ها و معابر در نظر گرفته‌ایم تا امکان حضور همه اقشار جامعه ازجمله کودکان، سالمندان، جانبازان و معلولان فراهم شود.
 
لوپ‌های گردشگری در مجموعه زندیه ایجاد می‌شود
شهردار بافت تاریخی شیراز می‌گوید: همچنین راه‌های دسترسی به اماکن مجموعه زندیه از درون بافت تاریخی با ایجاد لوپ‌های گردشگری نیز شکل خواهد گرفت و تا پایان امسال اتفاقات خوبی در این منطقه خواهد افتاد تا شهروندان بتوانند به‌صورت پیاده و از طریق لوپ‌های گردشگری از ارگ کریم‌خانی به بازار وکیل و مجموعه بافت تاریخی شیراز برسند. هادی شهدوست می‌گوید: ما از این طریق از یک‌سو قصد داریم موجب افزایش پویایی، سرزندگی و نشاط شهروندان و لذت‌بردن آن‌ها از بافت تاریخی شویم و از دیگر سو نیز رونق اقتصاد ساکنان بافت تاریخی را افزایش دهیم. همچنین در بخش نورپردازی نیز اقدامات خوبی انجام داده‌ایم و به‌صورت مستمر نیز این اتفاق را پی می‌گیریم. به‌عنوان‌مثال هفته گذشته نورپردازی خانه محتشمی را انجام دادیم و تا ایام نوروز چند اتفاق مهم دیگر در بخش نورپردازی رخ خواهد داد. همچنین بحث آرام‌سازی محل عبور عابران پیاده را نیز دنبال می‌کنیم و تا قبل از عید نوروز این اتفاق رخ خواهد داد. همچنین چند رویداد نیز برای ایام نوروز در نظر گرفته‌ایم.


۱۳۹۷/۱۰/۰۹
منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۶۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss