​گزارش «شهرراز» از شصت‌وهفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز

افزایش خدمات شهرداری با الحاق زیباشهر به محدوده شیراز

موافقت با دو لایحه و یک نامه شهرداری، اصرار بر دو مصوبه موردایراد فرمانداری و همچنین بررسی و تصویب ۹ بند دیگر از طرح یک‌فوریتی مدیریت تعارض منافع در شهرداری شیراز، در زمره هفت دستور کار شصت‌وهفتمین جلسه علنی رسمی عادی شورای اسلامی شهر شیراز در عصر دوشنبه گذشته مطابق با سوم دی‌ماه ۹۷ بود که فرجام هرکدام پس از مباحثات بین اعضای شورا مشخص شد.

حسین مالکی / موافقت با دو لایحه و یک نامه شهرداری، اصرار بر دو مصوبه موردایراد فرمانداری و همچنین بررسی و تصویب 9 بند دیگر از طرح یک‌فوریتی مدیریت تعارض منافع در شهرداری شیراز، در زمره هفت دستور کار شصت‌وهفتمین جلسه علنی رسمی عادی شورای اسلامی شهر شیراز در عصر دوشنبه گذشته مطابق با سوم دی‌ماه 97 بود که فرجام هرکدام پس از مباحثات بین اعضای شورا مشخص شد. این نشست با دو نطق پیش از دستور سید احمدرضا دستغیب و علی ناصری و سخنرانی مدیرکل ثبت‌احوال فارس به مناسبت یکصدمین سال تأسیس این سازمان آغازشده بود. سپس با اصرار اعضای شورا بر دو مصوبه قبلی موردایراد هیئت تطبیق مصوبات فرمانداری در زمینه‌های افزایش تعرفه آب‌بهاء و انشعابات آب و فاضلاب شیراز، موضوع تبصره سوم قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرح‌های آب و فاضلاب و همچنین مصوبه واگذاری زمین در بلوار احمدی جنوبی به هیئت‌امنای فرهنگی الصابرین (معلولین فارس) برای احداث مجتمع مذهبی با حفظ مالکیت شهرداری شیراز مشروط بر تغییر کاربری ادامه یافت. پس از موافقت با نامه شهرداری مبنی بر عزیمت شهردار شیراز و هیئت همراه به شهر درسدن آلمان، لوایح شهرداری مبنی بر اصلاح مصوبه واگذاری زمین به هیئت‌امنای مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شیراز به‌منظور احداث مسجد و حسینیه، الحاق  سکونت‌گاه زیباشهر به‌صورت منفصل به محدوده شهر شیراز مورد تصویب قرار گرفت.
 
تصویب الحاق زیباشهر به شیراز
 در جریان بررسی این لایحه رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا توضیح داد: زیباشهر یک سکونت‌گاه غیررسمی بوده که شرایط آن در کمیسیون موردبررسی قرار گرفته است. نوذر امامی افزود: ما در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای پنجم مصوب کردیم که زیباشهر با شرایطی ازجمله انجام پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم از سوی شهرداری شیراز در راستای قانون 101 قانون شهرداری‌ها و خدمات عمومی و جلوگیری از تخلفات ساخت‌وساز به محدوده شهر شیراز ملحق شود. وی یادآور شد: آمار جمعیتی ساکنان سکونت‌گاه زیباشهر در سال 95 حدود ۲۹۵۹ نفر اعلام شده است که مختصات آن در طرح تفصیلی مصوبه شورا آمده و شهرداری در حال کار روی آن است. در این رابطه قائم‌مقام شهردار شیراز نیز گفت: با توجه به این‌که سکونت‌گاه زیباشهر فاقد کد تقسیمات کشوری کد است، مصوبه الحاق آن نیازی به تصویب فرمانداری ندارد؛ زیرا فرمانداری روستاها و دهستان‌های دارای کد را می‌تواند جابه‌جا کند. اسماعیل ارزانی افزود: به یاد می‌آورم که در سال 70 هم ما بر این سکونت‌گاه نظارت داشتیم و با این الحاق ضمن این‌که سطح استفاده از امکانات شهرداری که اکنون نیز به اهالی این سکونت‌گاه ارائه می‌شود، بیشتر خواهد شد، شهرداری نیز به حقوق خود خواهد رسید. وی خاطرنشان کرد: با تصویب شورا مسئله الحاق زیباشهر به‌عنوان ناحیه منفصل شهر شیراز حل خواهد شد.
طبق این گزارش، همچنین هنگام بررسی لایحه شهرداری در خصوص الحاق یک تبصره به مصوبه 4/11/94 شورا در خصوص عوارض شغلی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه، حقوقی و املاک شورا در توضیح ویژگی‌های این لایحه که در کمیسیون مذکور با افزودن دو کلمه تصویب شده بود، گفت: بر اساس این لایحه‌ی شهرداری شیراز عوارض شغلی سالانه مشاغل مستقر مراکز خیریه معادل ۵۰ درصد فرمول ماده‌واحده محاسبه و دریافت می‌شود. سینا بنی‌زمانی افزود: در این لایحه مراکز خیریه به مراکزی اطلاق می‌شود که با هدف غیرسیاسی، غیرانتفاعی و عام‌المنفعه به‌منظور ارائه خدمات در راستای اهداف سازمان بهزیستی کشور تشکیل می‌شود و دارای شرایط مشخصی ازجمله اخذ مجوز خیریه از سازمان بهزیستی، وقف نامه یا اساسنامه و پروانه خاص خیریه از دانشگاه علوم پزشکی به‌منظور مراکز بهداشتی و درمانی، عبارت خیریه در تابلو مرکز ذکرشده باشد: 1. مجوز کلی از سازمان بهزیستی 2. وقف نامه یا اساسنامه خاص خیریه و یا از دانشگاه علوم پزشکی جهت مراکز بهداشتی و درمانی،3. در فاکتور مرکز حتماً عبارت خیریه درج شده باشد. این لایحه درنهایت به کمیسیون‌های برنامه‌وبودجه و سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری به‌طور مشترک ارجاع شد.
 
تصویب 9 بند دیگر
در باقیمانده وقت جلسه علنی 67 دستور کار آخر به ادامه بررسی طرح یک‌فوریتی مدیریت تعارض منافع در شهرداری شیراز اختصاص یافت که اعضای شورا پس از حدود یک ساعت مباحثه 9 بند دیگر از این طرح را به تصویب رساندند.


۱۳۹۷/۱۰/۰۹
منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۴۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss