​«شهرراز» از شصت و هشتمین جلسه علنی شورا گزارش می‌دهد

ابلاغ مصوبه کرایه دوچرخه به شهرداری بدون الزام کارت بلیت

شصت و هشتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر شیراز در روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه در حالی خاتمه یافت که در آن ابلاغ مصوبه تعیین نرخ کرایه دوچرخه موقتاً بدون بند الزام کاربرد کارت بلیت به شهرداری موردپذیرش قرار گرفت.

حسین مالکی /  شصت و هشتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر شیراز در روز دوشنبه 10 دی‌ماه در حالی خاتمه یافت که در آن ابلاغ مصوبه تعیین نرخ کرایه دوچرخه موقتاً بدون بند الزام کاربرد کارت بلیت به شهرداری موردپذیرش قرار گرفت.  این جلسه که ریاست آن بر عهده‌ی ابراهیم صبوری نائب‌رئیس شورا بود، پس از سخنرانی نوروزی مدیرکل نهضت سوادآموزی فارس و برگزاری مراسم تجلیل اهالی شورا از سوادآموزان برتر این نهاد، همچنین ارائه نطق‌های پیش از دستور سید عبدالرزاق موسوی و سیروس پاک‌فطرت و تذکر نوذر امامی با سه دستور کار ادامه یافت.
 
مصوبه تعیین نرخ کرایه دوچرخه
با قرائت نخستین دستور کار جلسه مبنی بر ایراد هیئت تطبیق به مصوبه 27 آذر 97 در زمینه تعیین نرخ کرایه دوچرخه از سوی سولماز دهقانی عضو هیئت‌رئیسه و منشی اول شورا، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه، امور حقوقی و املاک شورا با بیان این‌که هیچ ایرادی بر این مصوبه نمی‌بینم خواستار اصرار بر این مصوبه شد. سید عبدالرزاق موسوی می‌افزاید: هیئت تطبیق تنها اجازه دارد به لحاظ شکلی مصوبات را بررسی کند، اما وارد ماهیت می‌شود. در ادامه این بحث رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا توضیح می‌دهد: ایراد فرمانداری به یک بند این مصوبه است که می‌گوید با توجه به این‌که هنوز زیرساخت‌ها آماده نیست، هیئت تطبیق مصوبات در فرمانداری بر موضوع استفاده از کارت بلیت برای پرداخت کرایه دوچرخه ایراد گرفته است. رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورا هم خاطرنشان می‌کند که حدود یک سال و چهار ماه پیگیر این قضیه هستیم. ابراهیم صبوری نیز از انجام یک جلسه قریب‌الوقوع در استانداری فارس در این زمینه خبر می‌دهد. سیروس پاک‌فطرت اما ایراد این تبصره را به‌جا می‌داند، زیرا در بند موردایراد فرمانداری تأکید شده که تنها از کارت بلیت برای دریافت کرایه دوچرخه استفاده شود. این عضو شورا تأکید دارد که برای رعایت حال شهروندان این بند باید اصلاح شود. زیرا با این ترتیب اگر کسی پول نقد، کارت اعتباری و یا کارت منزلت داشته باشد، نمی‌تواند از دوچرخه کرایه‌ای استفاده کند. او پیشنهاد کرد که کلمه ترجیحاً قبل از عبارت کارت بلیت در بند مذکور استفاده شود.
ابراهیم صبوری به‌عنوان رئیس جلسه یادآوری می‌کند: این مصوبه تائید شده و ما می‌توانیم آن را از فردا بدون تبصره ابلاغ کنیم؛ اما اکنون رأی‌گیری می‌کنیم که آن را به کمیسیون بازگردانیم یا آن را اصلاح کنیم که بعداً در کمیسیون اصلاح شود. سینا بنی‌زمانی درباره قرار دادن الزام استفاده از کارت بلیت در این مصوبه می‌گوید: وقتی در کرایه دوچرخه، پرداخت پول نقد هم به میان آید، ممکن است کسی پول نداشته باشد و پرداخت نکند، اما کارت بلیت افراد را ملزم به پرداخت کرایه می‌کند. در تهران نیز برای استفاده از خطوط بی.آر.تی الزام استفاده از کارت بلیت وجود دارد و این موضوع عجیب‌وغریبی نیست. او پیشنهاد می‌کند که این مصوبه بدون تبصره به شهرداری ابلاغ شود. در ادامه لیلا دودمان خواستار بازگشت مصوبه به کمیسیون حمل‌ونقل شورا و اصلاح آن می‌شود. نماینده فرمانداری نیز دراین‌باره می‌گوید: در بعضی مواقع هیئت تطبیق پیشنهاد یا تذکری را به‌صورت ارشادی ارائه می‌دهد. فرجی می‌افزاید: در هیئت تطبیق به این نتیجه رسیدند تکلیف مسافران شهرستان‌های دیگر که امکان دسترسی به کارت بلیت نداشته و خواهان کرایه دوچرخه باشند، چیست؟ به‌هرحال این ایراد ارشادی است. درنهایت صبوری در خصوص این‌که «مصوبه نرخ اجاره دوچرخه موردایراد هیئت تطبیق بدون تبصره اول موردایراد فرمانداری به شهرداری ارسال و تبصره اول نیز جهت اصلاح به کمیسیون حمل‌ونقل شورا ارجاع شود.»، درخواست رأی‌گیری می‌کند که این موضوع رأی می‌آورد.
 
ایراد دیگر هیئت تطبیق بر مصوبه تسریع و نظارت بر مصوبات شورا
دستور کار دوم جلسه علنی 68 ایراد دیگر هیئت تطبیق بر مصوبه تسریع و نظارت بر مصوبات شورا بود که موردپذیرش قرار گرفت و توافق شد متن «حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از ابلاغ مصوبه شورا به شهرداری، نسبت به ابلاغ مصوبه به زیرمجموعه‌های تحت نظر خود جهت اجرا اقدام و رونوشت ابلاغیه مذکور به شورای اسلامی شهر ارسال شود.» در این مصوبه حذف و مابقی متن مصوبه که عدم مغایرت آن با قانون از سوی هیئت تطبیق تائید شده به شهرداری ابلاغ شود. این جلسه با بررسی هشت بند دیگر از ماده دوم طرح یک‌فوریتی مدیریت تعارض منافع عمومی در شهرداری شیراز طی دو ساعت باقیمانده از وقت مقرر به پایان رسید و ادامه مباحثات اعضای شورا پیرامون مضامین دیگر این طرح به جلسه آینده موکول شد.


۱۳۹۷/۱۰/۱۷
منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۵۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss