مأموران امدادونجات سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز، مرد گرفتار در سیلاب رودخانه‌ی خشک را نجات دادند

سلفی‌بازی در میانه‌ی طغیان رودخانه

خاطره‌بازی با باران و گرفتن سلفی‌های عجیب با حال‌وهوای بارانی طرفداران زیادی در شبکه‌های مجازی دارد؛ تا جایی که حتی بی‌محابا به دل رودخانه سیلابی هم می‌زنند! داستان سلفی‌های مرگبار، هفته‌ی گذشته در رودخانه‌ی خشک شیراز تکرار شد؛ مردی که برای گرفتن عکس در یک روز بارانی وارد رودخانه خشک اما طغیانی شد و از پَسِ شدت آب برنیامد.

خاطره‌بازی با باران و گرفتن سلفی‌های عجیب با حال‌وهوای بارانی طرفداران زیادی در شبکه‌های مجازی دارد؛ تا جایی که حتی بی‌محابا به دل رودخانه سیلابی هم می‌زنند! داستان سلفی‌های مرگبار، هفته‌ی گذشته در رودخانه‌ی خشک شیراز تکرار شد؛ مردی که برای گرفتن عکس در یک روز بارانی وارد رودخانه خشک اما طغیانی شد و از پَسِ شدت آب برنیامد. ساعت از 10 صبح گذشته بود و مانند بارندگی‌های گذشته، لذت تماشای رودخانه‌ خالی از لطف نبود، اما این بار چاشنی هیجان و نگرانی نجات جان مرد گرفتار در رودخانه به آن اضافه شده بود. درست در مرکز رودخانه سیلابی پل حر بر روی تخته‌سنگی در میان سیلاب گیر افتاده بود و هم‌زمان جمعیت زیادی از بالای پل، این حادثه را رصد می‌کردند. دوربین‌ها به سمت جوانی بود که خودش برای گرفتن عکس گرفتار شده بود و شدت حرکت آب به حدی بود که حتی گوشی تلفن همراه، لباس و کفش‌هایش را با خود برده بود.

نجات از میانهی سیلاب
در آنسو اما نیروهای امدادونجات آتشنشانی شیراز در حال مهار و کمکرسانی به او بودند. ابتدا او را بهوسیله چند طناب مهار کردند. مأموران آتشنشانی از او میخواستند که هیچگونه حرکتی نداشته باشد، اما شدت جریانِ آب اجازه حرکت به او نمیداد و مجبور شدند از طنابهای بیشتری استفاده کنند. در عملیاتی بعد نیروی غواص هم دل به آب گلآلود زد اما طغیان رودخانه مانع حرکت او شد. تا آنکه پس از گذشت تقریباً یک ساعت، مرد گرفتار با چند طناب مهار شد، اما ناگهان سیلابیشدن رودخانه در بالادست کنترل را سخت کرد، تختهسنگ حرکت کرد و او با جریان تند آب همراه شد. چندثانیهای به زیر آب رفت، اما نیروهای امدادی که جریان آب به سمت آنها هم کشیده شده بود، همچنان طنابهای مهار را در دست داشتند و برخلاف جهت آب او را به حاشیه رودخانه کشاندند. صدای دست و شادی مردم که از روی پل علیابن حمزه این حادثه را زیر نظر داشتند، نشان از موفقیت نیروهای امدادی و نجات جان مرد شیرازی داشت.

اولویت اصلی حفظ جان فرد گرفتار بود
عملیات امداد نجات را از رئیس سازمان آتشنشانی شهرداری شیراز که در محل حادثه و در کنار مأموران امدادونجات مشغول هدایت عملیات نجات فرد گرفتار در سیلاب بود، جویا شدیم. محمدهادی قانع در خصوص جزئیات این حادثه گفت: با اعلام حادثه، سریعاً به همه ایستگاهها اطلاع داده شد و به دلیل اهمیت موضوع و تفاوت امداد و نجات در رودخانه سیلابی و گلآلود، در مرحلهی نخست دسترسی به فرد مهم بود که در صورت بروز هر حادثهای او را سالم داشته باشیم. درواقع در این عملیات که مردی داخل رودخانه طغیانی قرار گرفته بود، اولویت اصلی حفظ جان او بود. وی ادامه داد: در این عملیات سه طرح عملیاتی مطرح شد که استفاده از جرثقیل آتشنشانی برای بالا آوردن فرد یکی از آنها بود، اما بیش از این باید بهصورت همزمان با طناب فرد را مهار میکردیم، چراکه امکان داشت تختهسنگ از زیر پای فرد رها شود و کنترل فرد با طناب تا رسیدن بقیه امکانات مدنظر بود. قانع افزود: در این حادثه هنگامی که فرد بهصورت افقی قرار گرفته بود، ناگهان به زیر آب رفت و این اتفاق، عملیات را سختتر کرد؛ چراکه ممکن بود سنگ و چوب با شدت زیاد به فرد اصابت کند و جراحت زیادی برایش به همراه داشتهباشد.

عملیاتی سخت و طاقتفرسا بود
رئیس سازمان آتشنشانی شهرداری شیراز با اشاره بهسختی امدادرسانی در رودخانه طغیانی و ضرورت حفظ جان فرد گرفتار در سیلاب، این عملیات را سخت و طاقتفرسا توصیف کرد و گفت: در مرحلهی نخست اقدام اولیه برای مهار فرد گرفتار در سیلاب صورت گرفت، اما با افزایش جریان سیلابی در بالادست، فرد بهصورت افقی در آب افتاد که ممکن بود جان فرد به خطر بیفتد. به گفتهی محمدهادی قانع، در بارندگیهای گذشته هم شاهد اتفاقاتی مشابه بودهایم، اما این عملیات سختتر از دفعات پیش بود

ثبت لحظهها کنار پل و رودخانه ممنوع!
رئیس سازمان آتشنشانی شهرداری شیراز سپس نسبت به قرار گرفتن در مسیرهای سیلابی رودخانه خشک با توجه به اینکه شرایط این رودخانه پایدار نیست؛ هشدار داد و افزود: امکان دارد در مسیر رودخانه در پاییندست بارندگی نباشد، اما در مناطق بالادست مانند شهرک گلستان بارندگیها شدید است و همین موضوع سبب سیلابی شدن رودخانه بهصورت ناگهانی و ایجاد حادثه برای افراد میشود. قانع همچنین به شهروندان توصیه کرد که برای ثبت لحظات در کنار پلها و نردهها قرار نگیرند؛ چراکه رودخانه خشک به دلیل سیلابیشدن ناگهانی، شرایطی خطرناک دارد و بر اثر جریان شدید آب، سنگ و شاخ و برگ نیز با جریان سیلاب حرکت میکند و همین موضوع، امکان رخدادن حادثه را دوچندان میکند.

تلاش یکساعته مأموران ایستگاههای 14، 12 و یک
از سویی مسئول روابط عمومی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شیراز گفت: فرد گرفتار در سیلاب با تلاش یکساعته ماموران آتش نشانی اعزامی از ایستگاههای 14، 12 و یک شیراز نجات یافت. علیرضا عدلو افزود: با وجود اینکه چندین مرتبه سیلاب رودخانه این فرد را با خود برد، اما تلاش پیاپی تیمهای امداد و نجات آبی سازمان آتشنشانی شیراز و ایجاد چندین کارگاه نجات، بالاخره این فرد بعد از حدود یک ساعت عملیات بی وقفه نجات پیدا کرد. وی اضافه کرد: تیم تخصصی امداد و نجات وارد بستر رودخانه شدند، با ایجاد کارگاههای متعدد شخص گرفتار شده در سیلاب را مهار کردند و درنهایت موفق به نجات این شخص شدند. عدلو با بیان این که این فرد حدود 30 سال سن دارد، گفت: برخلاف برخی شایعاتی که در فضای مجازی منتشر شده، این شخص به بستر رودخانه سقوط نکرده و در اثر بیتوجهی به بارندگی شدید در میان سیلاب گرفتار شده بود.

عکسهای دوربین بهدستان
اما داستان گرفتار شدن مرد سلفیگیر در میانهی سیلاب رودخانهی خشک، سوژهای جالب برای بخشی از شهروندان هم شده بود و به سرعت در فضای مجازی، تصاویر و ویدئوهایی از فرد گرفتار شده در رودخانه طغیانی منتشر شد. جمعیت زیادی که کار خود را رها کرده بودند و تلاش داشتند از این لحظات فیلم و عکس تهیه کنند، در کمتر از چند دقیقه این مرد را که برای گرفتن سلفی دل به رودخانه زده بود، در فضای مجازی و رسانههای پر بازدید، مشهور و خبرساز کردند.


۱۳۹۷/۱۱/۱۵
منبع : پورتال اصلی
تعداد بازدیدها : ۲۰۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss